Green Coffee Exchange - Page 21
- wingnutsglory
- Supporter ❤
Will do. Someone else also reached out. I'll ask for PMs here in the next day or so if I decide to do it.
- wingnutsglory
- Supporter ❤
wingnutsglory wrote:This one has me really pondering offering up a box-split.
From their email:
Crown Jewel Burundi Gashoho Bavyeyi Raised Bed Natural
In search of fireworks on espresso? Look no further than this aromatic explosion. The coffee's dynamic range is evident in pour-overs, but served as espresso, its candy-like sweetness and jammy fruit profile are amplified into an experience that elevates the coffee to a stratospheric level.
https://royalcoffee.com/product/3427097 ... %3D.VPVkpU
I'm pulling the trigger on this one. This will be split into three 5lb'ers and one 7lb lot. Interested parties are listed here with quantity shown. Please (re-)confirm via PM in the next day and I'll go ahead and order it up and then let you know to pay via cash (Venmo or Paypal). If anyone backs out I'll update the list to offer their lot. The cost will be $197.62/4 = $8.98/lb plus USPS Priority flat-rate envelope or box (($10.40/5lb or $17/7lb; an envelope should work for 5lb but it'll probably need to be a box for 7lb). So, either $55.31 for 5lb or $79.87 for 7lb.
! Me: 5lb
! Squeezin' Beans (Mike): 5lb
! Strifer (Tony): 5lb
! bradm (Brad): 7lb
EDIT: weird emoticon being used to denote "claimed" portions
EDIT 2: turns out the max number of emoticons is three. So,"!" now means I've heard back.
-
- Supporter ❤
I bought 5 lbs. of the Panama Elida Catuai Natural ASD. It's just not my cuppa, so I'd like it to go to a good home. $50 gets the remaining 4.5+ lbs., shipping included, in the CONUS.
Matt
Matt
- CarefreeBuzzBuzz
Matt not sure how you are brewing this, but if you are into Capps try blending this 25/75 with a washed south or central american and see if you like that.
I have 11 lbs of this royal coffee I bought few months back I would like to split. https://royalcoffee.com/product/3427097000013692017/
Price was 185$ for the crown jewel box which is $8.4 per pound, I will give at the same price, in 5.5lbs bag at 46$ shipped or all 11lbs at 90$ shipped. I will eat the shipping fee. Thanks let me know. Also I can be contacted quicker at akirapuff@gmail.com
All sold !
Price was 185$ for the crown jewel box which is $8.4 per pound, I will give at the same price, in 5.5lbs bag at 46$ shipped or all 11lbs at 90$ shipped. I will eat the shipping fee. Thanks let me know. Also I can be contacted quicker at akirapuff@gmail.com
All sold !
Sending an email now for the remaining 5.5lbs.akirapuff wrote:I have 11 lbs of this royal coffee I bought few months back I would like to split. https://royalcoffee.com/product/3427097000013692017/
Price was 185$ for the crown jewel box which is $8.4 per pound, I will give at the same price, in 5.5lbs bag at 46$ shipped or all 11lbs at 90$ shipped. I will eat the shipping fee. Thanks let me know. Also I can be contacted quicker at akirapuff@gmail.com
